Gratinirana cvjetača sa sirom - detaljan recept za ukusno, kremasto jelo

Gratinirana cvjetača sa sirom - detaljan vodič za pripremu

Cvjetača je povrće koje zaslužuje počasno mjesto na stolu, zahvaljujući svojoj svestranosti i blagom okusu. Jedan od najukusnijih načina na koje možete pripremiti ovo povrće je gratinirana cvjetača sa sirom. Ovaj recept spaja nježno kuhanu cvjetaču s kremastim bešamel umakom i bogatim slojem rastopljenog sira na vrhu. Gratin od cvjetače sa sirom idealan je kao glavno jelo ili prilog, a njegova priprema jednostavna je i prilagodljiva, ovisno o vašim preferencijama.

U nastavku vam donosimo iscrpan recept za pripremu ove delicije, uz korisne savjete za postizanje savršenog rezultata.

Sastojci:

Za pripremu gratinirane cvjetače sa sirom trebat će vam sljedeći sastojci:

  • 1 velika glavica cvjetače (otprilike 800 g)
  • 200 g naribanog sira (preporučujemo kombinaciju nekoliko vrsta, npr. cheddar, gruyère, parmezan)
  • 200 ml vrhnja za kuhanje
  • 2 žlice maslaca
  • 2 žlice brašna
  • 300 ml mlijeka
  • Sol i papar po ukusu
  • Prstohvat muškatnog oraščića (opcionalno)
  • Svježi peršin ili vlasac za ukrašavanje

Ovo su osnovni sastojci za klasičan gratin od cvjetače sa sirom, no slobodno možete eksperimentirati s različitim vrstama sira ili začina, ovisno o vašim preferencijama.

Priprema:

1. Priprema cvjetače

Za početak, temeljito operite cvjetaču pod mlazom hladne vode. Zatim odstranite vanjske listove i stabljiku te odvojite cvjetove cvjetače. Preporučujemo da cvjetove režete na manje komade kako bi se ravnomjerno skuhali. Nakon što ste pripremili cvjetove, stavite ih kuhati u veliki lonac s posoljenom vodom. Cvjetaču kuhajte oko 5-7 minuta, dok ne postane mekana, ali još uvijek dovoljno čvrsta da zadrži oblik.

Važno je da cvjetača ne bude prekuhana, jer će se dodatno kuhati tijekom pečenja u pećnici. Kada je cvjetača kuhana do al dente teksture, ocijedite je i ostavite sa strane.

2. Priprema bešamel umaka

Bešamel umak je ključan dio ovog recepta jer daje kremastu teksturu i bogat okus jelu. Da biste pripremili bešamel, prvo otopite maslac u tavi na srednje jakoj vatri. Kada se maslac otopi, dodajte brašno i stalno miješajte pjenjačom kako biste dobili glatku smjesu bez grudica. Kuhajte smjesu 2-3 minute dok ne poprimi lagano zlatnu boju.

Nakon toga, polako ulijevajte mlijeko, nastavljajući miješati kako bi umak ostao gladak. Nastavite kuhati još 3-4 minute, dok umak ne postane gust i kremast. Dodajte vrhnje za kuhanje, muškatni oraščić (ako ga koristite), sol i papar po ukusu. Umak bi trebao biti bogat i dovoljno gust da prekrije cvjetaču, ali ne previše gust da postane težak.

3. Kombinacija cvjetače i bešamela

Uključite pećnicu i zagrijte je na 180°C dok završavate pripremu. U velikoj vatrostalnoj posudi lagano premažite dno maslacem kako bi spriječili lijepljenje. U posudu pažljivo poslažite ocijeđene cvjetove cvjetače, pazeći da budu ravnomjerno raspoređeni.

Zatim prelijte pripremljeni bešamel umak preko cvjetače. Pazite da svaki komadić cvjetače bude dobro prekriven umakom kako bi se tijekom pečenja svi okusi lijepo povezali.

4. Dodavanje sira

Naribani sir je ono što čini gratin tako posebnim. Ravnomjerno pospite sir preko cvjetače i bešamel umaka. Preporučujemo kombinaciju cheddar sira, gruyèrea i parmezana kako biste postigli bogatu, slojevitu aromu. Cheddar će dodati jačinu, gruyère laganu orašastu notu, dok će parmezan osigurati hrskavost na vrhu.

Ako volite više sira, možete dodati i dio sira između slojeva cvjetače za dodatno bogatstvo.

5. Pečenje

Stavite posudu s cvjetačom i sirom u prethodno zagrijanu pećnicu. Pecite otprilike 25-30 minuta, dok vrh gratina ne postane zlatno-smeđi, a sir se potpuno otopi i počne blago hrskati. Ako želite da sir bude dodatno hrskav, posljednjih nekoliko minuta pečenja možete pojačati pećnicu na opciju grill, no pripazite da ne zagori.

6. Posluživanje

Nakon što je gratinirana cvjetača sa sirom pečena, izvadite je iz pećnice i ostavite da odstoji nekoliko minuta kako bi se okusi stabilizirali, a jelo lagano ohladilo. Gratin možete poslužiti kao glavno jelo uz svježu salatu, ili kao prilog uz razna pečena jela. Prije posluživanja, jelo ukrasite svježim nasjeckanim peršinom ili vlascem kako biste mu dodali svježinu i boju.

Dodatni savjeti:

  1. Varijacije sira: Ako želite eksperimentirati s okusima, možete koristiti i druge vrste sira poput mozzarelle za mekaniju, rastezljiviju teksturu ili gaude za blaži, kremasti okus.
  2. Dodaci povrću: Osim cvjetače, u gratin možete dodati i drugo povrće poput brokule, mrkve ili kuhanog krumpira. Ovo će jelo učiniti još bogatijim i šarenijim.
  3. Začini: Osim muškatnog oraščića, u bešamel umak možete dodati i sušeni timijan, ružmarin ili origano kako biste mu dali dodatnu aromu.
  4. Prethodna priprema: Ovaj gratin možete pripremiti unaprijed. Jednostavno složite sve sastojke u posudu, pokrijte folijom i čuvajte u hladnjaku do pečenja. Ovo je idealno rješenje ako planirate unaprijed pripremiti obrok za obitelj ili goste.

Ideje za posluživanje:

Gratinirana cvjetača sa sirom može biti poslužena na više načina. Kao glavno jelo, odlično se slaže uz svježe sezonske salate, posebno one koje uključuju blage listove poput rukole ili matovilca s laganim preljevom. Kao prilog, gratin se slaže s različitim vrstama pečenih jela. Također, ovo jelo možete poslužiti uz pečeni kruh, koji će izvrsno upiti kremasti umak.

Ako vam ostane ostataka, ne brinite – gratinirana cvjetača je jednako ukusna i sljedeći dan! Jednostavno je podgrijte u pećnici na niskoj temperaturi kako bi se sir ponovno otopio i jelo postalo toplo i kremasto.

Articles

Sign up for our alerts to get the most recent and engaging articles delivered straight to your email.